Rozwolnienie u niemowlaka – przyczyny i sposoby leczenia

Biegunka u bardzo malutkich dzieci jest dosyć groźna, gdyż bardzo szybko powoduje ich odwodnienie, co jest stanem niebezpiecznym nie tylko dla zdrowia, ale też czasem dla życia. Dlatego też rozwolnienie u niemowlaka należy bardzo uważnie monitorować od pierwszej chwili, gdy je zaobserwujemy.

Rozwolnienie u niemowlaka trudniej wykryć niż u dorosłego. Przede wszystkim dlatego, że dziecko załatwia się do pieluszki wypróżnia się częściej niż osoby dorosłe. Co więcej, każdy maluszek ma inną częstotliwość wypróżnień, dlatego o biegunce mówimy zwykle wtedy, gdy dziecko wypróżnia się o wiele częściej niż zazwyczaj. Rozwolnienie u niemowlaka najczęściej prowadzi do odwodnienia, które dosyć łatwo zaobserwować. Skóra i usta dziecka stają się sucha, zapadają się oczy, a także zmniejsza się napięcie skóry – staje się bardziej wiotka i traci swój koloryt.

W takiej sytuacji objawów nie należy bagatelizować i zawsze warto skontaktować się z lekarzem. W przypadku malutkich dzieci odwodnienie związane z rozwolnieniem jest bowiem bardzo groźne dla zdrowia. Natychmiast należy pojechać do lekarza, gdy rozwolnieniu towarzyszą wymioty, gorączka, bóle brzucha czy inne bolesne dolegliwości.

Przyczyn rozwolnienia u niemowlaka może być sporo, najczęściej jest to jednak związane z niewłaściwym odżywianiem. Maluszek może zareagować biegunką na zmianę mleka, którym było dotychczas karmione na inne bądź po wprowadzeniu do jadłospisu nowych produktów. Rozwolnienie może być również objawem nietolerancji pokarmowej na poszczególne produkty wprowadzane do diety dziecka. Jeśli rozwolnienie u niemowlaka już się pojawi, warto zadbać przede wszystkim o to, by dziecko nie odwodniło się. Skuteczne są również dostępne w aptekach preparaty na biegunki u dzieci, które działają uspokajająco na podrażniony układ pokarmowy, a przy tym dostarczają te elektrolity, które dziecko traci wraz z biegunką.

Więcej na temat przyczyn rozwolnienia u niemowląt przeczytasz na blogu apteki internetowej: www.zaufane-apteki.pl/blog/rozwolnienie-u-niemowlaka-136.html